Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
duns100_2023

מה זה seo?

seo בתרגום חופשי לעברית הוא קידום אתרים אורגני (טבעי) במנועי החיפוש, ומדוע הוא נקרא כך, כיון שהוא לא מקודם ע"י פרסומת ממומנת או בתשלום למנועי החיפוש, אלא הוא עולה בתוצאות החיפוש ומתקדם בעזרת אוסף של שיפורים ותיקונים בתוך האתרים ומחוצה להם, אשר נדרשים על מנת להגיע למקום גבוה יותר בתוצאות מנועי החיפוש.

מנועי חיפוש ובראשם גוגל, סורקים את כל תוצאות החיפוש הרלוונטיות למילים שחופשו, באמצעות אלגוריתמים משוכללים, הם מדרגים דפים/אתרים רלוונטים בתוצאות החיפוש, ע"פ מספר רב של קריטריונים (לגוגל יש יותר מ200 קריטריונים לדירוג אתרים) חלקם גלויים לציבור ורובם חסויים.

seo - קידום אורגני

מנועי החיפוש מעוניינים שתוצאות החיפוש יניבו מקסימום רלוונטיות לחיפוש הגולש, ולכן חלק גדול מהקריטריונים קשורים לחווית המשתמש – UX של הגולש (user experience), או במילים אחרות – אם האתר או הדף המבוקש, נעים ונוח לשימוש המשתמשים בו, גוגל ודאי תרצה למקם אותו במיקום גבוה יותר מאתר מתחרה, שלא נעים להשתמש בו.

במילים אחרות, seo הוא אוסף של שיפורים שנועדו להגיד לגוגל לסרוק/לבדוק את האתר שלנו על מנת שיבין שהאתר טוב יותר ואיכותי יותר מהמתחרים.

במאמר מוסגר, גוגל לא רוצה שאנשים יעשו seo, אלא היא מעוניינת שאנשים יקדמו את האתרים שלהם דרך פרסום אצלה בגוגל אדוורדס (פלטפורמת הפרסום של גוגל), לכן היא לא מספקת את כל הנתונים ואת הקריטריונים המבוקשים על מנת לקדם את האתרים בצורה מושלמת, אמנם, בכל זאת ידועות כמה דרכים מרכזיות לקדם אתרים בצורה אורגנית.

3 מפתחות הקסם לקידום אורגני

תנועה – גוגל ומנועי החיפוש מכבדים אתר שגולשים רבים נכנסים אליו, לכן גוגל נותנת כוח בדירוג תוצאות החיפוש, לאתר שיש אליו תנועה גדולה של גולשים.

תוכן איכותי – כמה שזה נשמע פשוט, גוגל במיוחד כיום, סורקת אתרים ויודעת לזהות תוכן איכותי המספק לגולש את התשובות המפורטות והאיכותיות ביותר עבור שאילתת החיפוש שלו, תוספות של תמונות, סרטונים נתונים סטטיסיטיים וכדו' יוסיפו לנוחות המשתמש ולדירוג במנוע החיפוש, לעומת דף ריק או מלא בתוכן סתמי ומשעמם.

קישורים – דף אינטרנט הוא כמו גוף האדם הזקוק לאנרגיה, האנרגיה של הדף מגיעה בעיקר מתנועת גולשים אל הדף, לכן ככל שיותר דפים חיצוניים ייקשרו אל הדף הדף יהיה יותר חזק ומקודם, מצד שני אם נוציא קישורים מהדף הוא עלול להיחלש שכן ניווטתי את האנרגיה לדף אחר.

קישורים פנימיים וחיצוניים, ישנה אפשרות לקשר לדף מדפים שונים בתוך האתר שלנו אלו נקראים קישורים פנימיים ואפשר לקשר אל הדף שלנו גם מאתרים חיצוניים לאתר אלו נקראים קישורים חיצוניים ככל שהדף שממנו קיבלנו קישור לדף שלנו יותר חזק (יש אליו תנועה חזקה) כך הקישור הוא יותר מועיל ויותר מחזק את הדף

קידום לבן –  קידום שחור

ככל שחולף הזמן גוגל משפרת ומשכללת את האלגוריתמים שלה כך שאתרי האינטרנט נסרקים ע"י רובוטים בעין כמעט אנושית. מידי כמה חודשים היא מעדכנת אותם ולכן הקידום נעשה יותר ויותר קשה ומצריך השקעה רבה יותר מבעבר

קידום שחור או בשפתו המקצועית black hat seo

בעבר העבודה של מקדם seo הייתה פשוטה, היו מספר מניפולציות זולות שאפשר לעשות על מנת לקדם דפים ואתרים

שכפול תוכן-

לדוגמא עורך דין שהיה רוצה לקדם את האתר שלו יכל לרשום בדף האתר: (עורך דין עורך דין עורך דין עורך דין עורך דין עורך דין עורך דין עורך דין עורך דין עורך דין עורך דין עורך דין עורך דין עורך דין)

ואז מנוע החיפוש היה סורק את הדף וסובר שהוא באמת רלוונטי למחפשי הביטוי עורך דין היום גוגל ישר מזהה שמדובר בספאם (תרמית) ולכן הוא לא ייקדם את הדף במקרה הטוב ובמקרה הרע הוא יישלח אותו לאבדון בתוצאות החיפוש ויעניש את האתר קשות.

דוגמה נוספת לקידום שחור היא לכתוב טקסט בצבע רקע האתר שגוגל הייתה סורקת כטקסט לכל דבר ומקדמת כך דפים לא איכותיים ולא רלוונטיים, אך בפועל הטקסט לא נצפה ע"י משתמשים.

היום קידום שכזה נחשב לספאם וגוגל דואגת להעניש אתרים כאלה בצורה מיידית וכואבת.

ישנם לא מעט סוגיות משפטיות שנוגעות לקידום אתרים אורגני, בין אם זה סוגיות מול גוגל ומנועי חיפוש אחרים ובין אם זה מול צד שלישי סוגיות של זכויות יוצרים, עבירות באינטרנט וכו'

לדיני seo ושאר דיני אינטרנט התייעצו עם עורך דין המתמחה בתחום דיני רשת פנו למשרד עורכי דין גיא אופיר ולקבלת ייעוץ ראשוני ע"י עורך דין אינטרנט,

צרו קשר באמצעות הטלפון: 03-5323650 או באמצעות המייל: office@ophirlaw.com.

כתיבת תגובה