Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
duns100_2023

תקנון אתר אינטרנט (תנאי שימוש) – הסבר מעורך דין המתמחה בדיני אינטרנט

תקנון אתר (מכונה גם "תנאי שימוש") הוא עמוד בתוך אתר האינטרנט, שתכליתו להסדיר משפטית את מערכת היחסים בין הגולשים לבין בעליו של האתר ובין גולשים לגולשים אחרים באתר. אם לומר את הדברים אחרת, תקנון אתר (תנאי שימוש לאתר) הינו הסכם משולש בין שלושה צדדים: בעליו של האתר, גולש פלוני, וגולש אלמוני.

תפקידם של תנאי השימוש בתקנון האתר אינו מתמצה בהסדרת מערכת היחסים בין גולשים לבין בעלי האתר בלבד, אלא גם מסדיר חוזית את מערכת היחסים בין הגולשים לבין עצמם. בנוסף, תנאי השימוש באתר יכולים לסייע גם בהתמודדות של תביעות דיני אינטרנט של צד שלישי נגד הנהלת האתר.

על תקנון אתר (תנאי שימוש ) חלים דיני החוזים, בשינויים הנדרשים על-פי דיני האינטרנט המתפתחים באופן מואץ.

תנאי שימוש המפורטים בתקנון האתר, מסייעים להנהלת האתר לקבוע למשתמשים, הלא הם הגולשים, את כללי השימוש באתר, קוד התנהגות, תחולת הדין וכיוצ"ב.

בעידן הווב 2 (web2), בו הגולשים באתרי האינטרנט בעלי השפעה על התוכן המפורסם באתר, אם זה על-ידי פרסום טוקבקים (תגובות), פרסום הודעות בפורומים, פוסטים ואם על-ידי בניית פרופילים בפורטלים וברשתות חברתיות, ישנה חשיבות עליונה לכינון תקנון אתר, אשר יסדיר את כללי השימוש, ויגן על חבות הנהלת האתר. שכן, לא פעם מפורסמים תכנים פוגעניים באתרי אינטרנט ע"י הגולשים, כלפי צדדים שלישיים, ובתגובה לתכנים אלו מוגשות תביעות נגד בעלי האתרים בהם פורסם התוכן. תקנון אתר הקובע קוד התנהגות יכול לסייע בביסוס הגנת הודעה והסרה להנהלת האתר בתביעות המוגשות נגדן על-פי חוק איסור לשון הרע, חוק הגנת הפרטיות, חוק זכויות יוצרים, ופקודת סימני מסחר.

סוגיה מורכבת בעניין תנאי שימוש של תקנון אתר אינטרנט, הינה מהו הדין שיחול, הדין הישראלי, הדין האמריקאי או הדין באיחוד האירופי. נבהיר המורכבות: בעידן האינטרנט הנוכחי, יכול למשל להיווצר מצב בו השרת עליו מאוחסן האתר יושב בארה"ב, הגולש נכנס אל האתר מאירופה, והבעלים של האתר יושב בישראל (שם גם נבנה ותוכנן האתר). במקרה שכזה תעלה ותצוף השאלה, על-פי איזה דין ילובנו סכסוכים משפטיים בנוגע לאתר.

לשאלה זו חשיבות רבה, שהרי דיני אינטרנט בעולם המערבי אינם קוהרנטיים ובוודאי שאינם זהים בין מדינה למדינה. אפילו בתוך ארה"ב הדין מפולג למדינות הרבות שבה. בישראל דיני אינטרנט שונים ומפגרים אחרי הדין האמריקאי בעשור ויותר. לא זו בלבד, בתי המשפט בישראל לא פעם בחרו לדחות את כללי הדין האמריקאי בכל הנוגע לדיני אינטרנט, ולאמץ כללי משפט אינטרנטיים מהאיחוד האירופי.

קביעת סמכות בלעדית לדין בישראל בתקנון האתר אינה בהכרח סוף פסוק, מכיוון שבתי המשפט בחו"ל עלולים לקבוע במקרים המתאימים שקביעת הסמכות המקומית לישראל נעשתה בתנאי השימוש של תקנון האתר, במטרה למנוע מן הגולש את האפשרות האפקטיבית לפנות לבית המשפט. מנימוק זה יכול בית המשפט בארץ או בחו"ל לפסול את תקנון אתר האינטרנט מפאת היותו חוזה אחיד מקפח ונוגד את זכות הגישה לערכאות.

גם נושא אישרור תנאי שימוש של תקנון אתר הינו נושא מורכב, כאשר מערכות המשפט בכל מדינה קובעות כללים שונים לאישרור תקנון. לא בכל מדינה מכיר בית המשפט במילוי  V בBOX קראתי את התקנון ואני מאשר אותו, כאישרור מוחלט לתניות האמורות בתקנון האתר.

הנקודות שהעלנו לעיל, הינן חלק שברירי מן הסוגיות שיש לקחת בחשבון בעת ניסוח תקנון אתר (תנאי שימוש באתר), עורך דין המתמחה בניסוח תקנון אתר אינטרנט חייב להכיר את הדינים החלים בישראל, וכן חייב הוא לשלוט היטב בדיני האינטרנט החלים בארה"ב ובאיחוד האירופי. להסבר על עורך דין לתקנון אתר אינטרנט.

משרדנו מייצג ונותן ליוו משפטי לאתרי אינטרנט בארץ ובחו"ל, ובעל ניסיון עשיר בדיני אינטרנט וניסוח תקנון לאתר אינטרנט. למעשה למשרדנו שני כובעים משלימים: כתיבת תקנוני אתר אינטרנט, וייצוג בבית המשפט בסכסוכים בהם מפורש ומיושם תקנון אתר אינטרנט. התנסותנו בשני כובעים אלו, יוצרת עבור עורכי הדין במשרד ערך מוסף, שהרי התמקצעות אחת משליכה גם אל ההתמקצעות השנייה. לא ניתן לנסח היטב תקנון אתר אינטרנט ללא ניסיון איך השופט יפרשו ויישמו בבית המשפט, ולהפך, לא ניתן לטעון בבית המשפט בתביעות בעניין תקנון אתר אינטרנט מבלי להתמקצע בניסוחו.

לקביעת פגישת ייעוץ בנושא ניסוח תקנון אתר אינטרנט או ייעוץ משפטי לבניית אתר אינטרנט התקשרו: 03-5323650 או פנו בדוא"ל: office@ophirlaw.com.

הבהרה: כבר הגיעו אל משרדנו מספר תיקים בהם ייצגנו את לקוחותינו בהצלחה רבה בתביעות נגד אתרי האינטרנט, שניסחו לא כראוי את תקנון האתר או אפילו הסתמכו על עצות אחיטופל של עורכי דין שאינם מתמחים בדיני אינטרנט. על כן הרינו מדגישים – האמור לעיל מהווה סקירה משפטית תמציתית, ואינו מהווה בשום אופן חוות דעת משפטית. עריכת תקנון לאתר אינטרנט מחייבת הכשרה משפטית וניסיון בדיני אינטרנט. איננו ממליצים לנסח תקנון אתר על בסיס קריאת מאמר זה או אחר ו/או על בסיס תכנים אחרים שמצאת או העתקת באינטרנט, גם איננו ממליצים להסתמך על חוות דעת משפטיות של עורכי דין שאינם מקצועיים באינטרנט (מקצועיות עו"ד בדיני חוזים אינה מספיקה כדי לנסח כראוי תקנון אתר ולא כל עורכי הדין מודעים לכך!).

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: